K A P S A M
Y A Z I L I M

Yükleniyor

Logo Tasarımı   Nedir, Nasıl Yapılır

Firmaların kendilerini anlatmasının en kısa ve önemli adımına logo diyebiliriz. Logo tasarımları firmaların marka yüzüdür, şirketlerin markalaşma süreçlerinde önemli rol oynar. Logonun oluşması ve ortaya çıkması adına yapılan tasarımları, logo tasarımı olarak adlandırıyoruz. Logolar kimi zaman dijital ortamda, kimi zaman da kara kalem gibi manuel olarak yapılabilir.

 

Logo Tasarımı Nasıl Olmalı?

Logo tasarlanırken sadece ve anlatmak istediği ifade net olmalıdır. Firmanın misyon ve vizyon anlayışlarına göre bir logo tasarlanmalıdır. Bunun sebebi ise müşterilerin logoyu gördükleri zaman akıllarına ilk olarak firmanın gelmesidir. Çünkü logo tasarım, bir markanın yüzüdür.

Logo tasarımı oluştururken bazı noktaları dikkate almak ve planlanmasını doğru yapmak gerekir.

 

Logo Tasarlarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

 

 

  • Net ve anlaşılır bir logo tasarımı, müşteriler tarafından daha etkileyici görünecektir.
  • Logo tasarımlarında çok renkli ve karışık tasarımlardan uzak durmak gerekir. Çünkü logodaki fazla renk, algıda karışıklığa neden olacaktır.
  • Logo tasarımlarında boyutlara dikkat etmek gerekir. Bu nedenle logo tasarımı, vektörel olmalı, boyutu değişse de detaylar korunmalıdır.
  • Logo markayı diğer rakiplerden ayıran en önemli özelliktir. Bu nedenle firmayı tam anlamıyla yansıtması gerekmektedir.
  • Logoda tasarlarken hedef kitlenin kendini bulacağı etkenler barındırmalıdır.
  • Logo, profesyonel ve deneyimli kişiler tarafından hazırlanmalıdır. Eğer logo tasarımı iyi bir tasarım programı ile hazırlanmazsa ileride marka için sorun yaratabilir.

Kapsam Yazılım olarak firmanıza, yaratıcılığın ve farklı düşünmenin öne çıktığı bir tasarım süreci sunuyoruz. Firmanızın sektörel analizlerini, renklerini ve marka kimliğinizi değerlendirerek çalışmalara başlıyoruz. Tıpkı insanların kimliği gibi logo tasarım da markanın kimliğidir. Biz de bu kimliği en doğru şekilde yansıtabilmek adına büyük bir hassasiyetle çalışıyoruz.

 

Kurumsal Logo Tasarımı Örnekleri

Logoda kullanılan her şeyin anlamlı bir açıklaması olmalıdır. Neden o rengin mavi değil de kırmızı seçildiği gibi. Bu bağlama dayanarak bazı tanınmış markaların logo tasarım hikâyelerinden bahsedelim;

 

Starbucks: Logosunda yer alan yeşil kadın simgesini Yunan mitolojisindeki Siren’den alıyor. Mitolojide güzellikleriyle denizcileri kandırıp öldüren yaratıklar olarak biliniyor.

Coca-Cola: Muhasebecisi ve aynı zamanda mucidinin ortağı Frank Robinson, iki ‘‘c’’ harfinin muhteşem bir bütünlük yakalayacağını düşündü. Kendi el yazısı ile oluşturulan bu logo tasarımı nefis ve taze anlamını taşır.

Google: ‘‘googol’’ kelimesi üzerinde yapılan değişikliklerle ortaya çıkmış bir logo tasarımı örneğidir. Googol sözcüğü, Amerikalı matematikçi Edward Kasner’ın yeğeni tarafından üretilmiştir. 1 ve ardından gelen 100 sıfırı belirten googol, matematiksel bir terimdir. Google’ın bu terimi kullanması, firmanın web üzerindeki dünya bilgi selini organize etme misyonunu yansıtmıştır.

 

Logo Tasarımı Fiyatları 2022

İşin ayrıntıları ve çalışma süresi fiyatı belirleyen unsurlardandır. Logo tasarımı ücretleri pek çok kritere bağlı olarak değişiklik gösterir. Özellikle prestijli firmalar için logo tasarımı fiyatlarının miktarları müşterinin talebine göre artış gösterebilmektedir. Logo tasarımı fiyatları hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için Kapsam Yazılım iletişim numaralarını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.